İptal / İade / Değişim

 

Ürünlerin Değişim Süresi Ne Kadar?

Satın almış olduğunuz tüm ürünlerin kullanılmamış ve yeniden satılabilir durumda olması şartıyla değişim süresi fatura tarihinden itibaren       “7 GÜN”dür.

 

Fırsat Ürünleri Kategorisinde İade/Değişim Oluyor Mu?

Ne yazık ki fırsat ürünleri kategorisinden almış olduğunuz ürünlerde iade ve değişim yapılmamaktadır. Sipariş verirken lütfen bunu göz önünde bulundurunuz. Aksi takdirde satış sözleşmemizi kabul etmiş sayılacaksınız.

 

Değişim İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

1- Değişim yapmak istediğiniz ürünleri faturasıyla birlikte fatura üzerinde bulunan adresimize anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo aracılığıyla göndermeniz gerekmektedir.

2- Göndermiş olduğunuz kargo bize ulaştıktan sonra değişim siparişinizi oluşturabilmek adına kokluyorum@gmail.com ile iletişime geçmelisiniz.

 

Değişim İşleminde Kargo Ücreti Ödeyecek Miyim?

1- Değişim işlemlerinde tarafımıza gönderirken kargo ücretini siz karşılıyorsunuz, değişim sonrası size gönderilen yeni ürünün kargo ücreti tarafınıza yansıtılmamaktadır. 

2- Satın almış olduğunuz ürünlerin ayıplı/defolu/yanlış olması durumunda tarafımıza gönderirken anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo’yu kullanırsanız kargo ücretini biz karşılıyoruz. Farklı bir firma ile gönderim yaparsanız kargo ücretini karşılamamaktayız.

3- Fırsat ürünlerinde değişim/iade KESİNLİKLE YOKTUR.

 

Kapıda Ödeme Bilgilendirmesi

Kapıda ödeme seçeneğiyle sipariş verip kargosunu hiçbir şekilde teslim almayanlar için:

Kapıda ödeme seçeneğiyle satın alınmış ürünlerin kargodan teslim alınması zorunludur. Teslim alınmayan ürünler iade edilemez. Teslim alınmayıp tarafımıza iade gelen ürünler, firmamız tarafından kargo maliyeti eklenerek müşteriye tekrar gönderilmek üzere bekletilir. Aynı şekilde ürün teslim alınmaz ise satış sözleşmesi, onay için telefon görüşmesi kayıtları ve alıcının beyan etmiş olduğu adresi, sipariş sırasında kullanılan bilgisayar yer adresi (IP/MAC Adresi) delil olarak kullanılarak; kapıda ödeme ile alışveriş imkanını kötüye kullanma, tedarikçi, kargo ve paketleme görevlisini gereksiz kullanma ve işgücünü yavaşlatma sebepleriyle; kargo masrafları, işletme masraflarının tamamının yasal yollarla tazmini için hukuki işlem başlatılır. 

Alıcı kapıda ödemeli olarak satın aldığı ve teslim almayarak şirketi zarara uğrattığı her malın ve kargo dahil fatura tutarının en az kırk (40) en fazla doksan (90) katı kadar tazminat bedelini site sahiplerine peşinen ödemeyi resmen beyan eder. 

 

Değiştirdiğim Ürün Gönderdiğim Üründen Pahalıysa?

Değişim yaptığınızda almış olduğunuz ürünlerin tutarı göndermiş olduğunuz ürünlerin tutarından faza olduğunda kalan tutar KAPIDA ÖDEME olarak size yansıtılacaktır.

 

 *DEĞİŞİM İŞLEMLERİNDE FATURA İBRAZI ZORUNLUDUR.

*DEĞİŞİM İŞLEMLERİNDE ANLAŞMALI KARGOMUZ YURTİÇİ KARGO İLE GÖNDERİM YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR. DİĞER KARGO FİRMALARI İLE GÖNDERİLEN ÜRÜNLERİN KARGO ÜCRETLERİ FİRMAMIZ TARAFINDAN KARŞILANMAMAKTADIR.

 *FIRSAT ÜRÜNLERİ KATEGORİSİNDE OLAN ÜRÜNLERDE DEĞİŞİM YAPILMAMAKTADIR.

close Alışveriş Sepeti
close Alışveriş Sepeti

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Or Reset password